Śledczy kryminalni mają swoje metody badawcze, które są uniwersalne. W toku śledztwo prowadzi się wiele badań, które mają na celu wykazanie co tak naprawdę zaszło w danym dniu. Dookoła pojawia się wielu świadków – często jednak ich zeznania nie pokrywają się nawzajem, mataczą, gubią się w zeznaniach. Wtedy można ich poddać badaniu wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw.

Zastosowanie i korzyści z badania wariografem

badania wariografem ŁódźBadanie wariografem to dość skomplikowana procedura. Osobę przesłuchiwaną podłącza się do wariografu. Urządzenie bada puls osoby, a także na bieżąco tworzy wykres rytmu serca. W tym samym czasie osoba przesłuchująca prowadzi rozmowę z osobą przesłuchiwaną na temat konkretnych wydarzeń. W toku badania zadaje się pytana kontrolne na początku, które mają rozluźnić przepytywane osoby, a dopiero później takie, które mają wzbudzać w przesłuchiwanych emocje, takie jak strach czy stres. W ten sposób liczy się na to, że przesłuchanie wykaże wszystkie kłamstwa. Z pomocą tego badania widać od razu w których miejscach i na temat czego konkretnie osoba kłamie bądź rozmija się z prawdą. Trzeba dodać także, że osoba przesłuchiwana to niekoniecznie osoba podejrzana o wykonanie jakiegoś przestępstwa – przesłuchuje się także osoby, który były w kręgu jakiego zdarzenia. Niektóre osoby są w stanie także samodzielnie zgłosić się do takiego badania, by oczyścić się z wszelkich zarzutów. Badanie wariografem wykonuje policja czy inne organy ścigania na wniosek prokuratury. Można jednak samodzielnie zgłosić się do np. biura detektywistycznego i poprosić o przebadanie danej osoby wariografem. Taka osoba jednak musi udzielić na to swojej zgody. Detektywi wykonują takie badanie dla firm, by wyjaśnić jakąś sprawę związaną z problemami w danej firmie, a nawet by rozwiązać problemy małżeńskie (szczególnie przed lub w trakcie rozprawy rozwodowej, by dodać wyniki badania do akt). W całej Polsce wykonuje się badania wariografem Łódź, Warszawa, Kraków czy inne większe miasta Polski to miejsca, gdzie najczęściej wykonuje się takie badanie. W procesie karnym badanie wariografem jest ograniczone do wyjątkowych przypadków i używane wtedy, kiedy jest to absolutne konieczne. Nie można jednak nikomu postawić zarzutu winy w danej sprawie, opierając się jedynie na badaniu wariografem. 

Badanie wariografem wykonuje się, kiedy następuje absolutnie taka konieczność. Ale można także samodzielnie się zgłosić do takiego badania, by oczyścić się z zarzutów lub by obronić swoje zeznania. Jest to ważny dowód w sprawie, choć nie bazowy. Wariograf prawie nigdy się nie myli, choć przez wielu jeszcze ta metoda jest uważana za niewiarygodną.