Odpowiedzialne przewożenie ładunków

Bezpieczeństwo ładunków to kwestia, o której nie należy zapominać w branży transportowej. Optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, prawidłowe ustawienie ładunku do transportu – te i inne kwestie opisane są w odpowiednich regulacjach prawnych. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu zawartości naczep?

Odpowiednie zabezpieczenie przewożonych materiałów

profesjonalne zabezpieczenie ładunkuPodstawowym kryterium jest wystarczający nacisk na oś pojazdu, czyli równomierne rozłożenie ładunku. Gdy przyczepa jest pełna, jest to łatwe. Nie ma ryzyka, że ładunek się przesunie, zwłaszcza przy hamowaniu lub skręcaniu. Jeśli ładunek jest równomiernie rozłożony, zmniejsza się zużycie paliwa. W idealnej sytuacji ładunek powinien wypełniać całą przestrzeń ładunkową pojazdu (w tym przypadku kierowca zwykle używa blokady blokowej). Co jednak, jeśli tak nie jest? W przeciwnym razie nieodpowiednie zabezpieczenie ładunku może spowodować jego zsunięcie się podczas hamowania. Na szczęście istnieje wiele sposobów zabezpieczania przedmiotów, aby zapewnić kierowcom sprawne przemieszczanie ich i bezpieczeństwo w strefie załadunku. Mocowanie blokowe jest metodą równomiernego i sztywnego rozmieszczenia ładunku w przestrzeni ładunkowej pojazdu i jest bardzo popularne w transporcie drogowym. Jednak ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy ilość ładunku mieści się w przestrzeni wewnątrz naczepy w momencie załadunku. Odciąg typu belkowego nie wymaga zastosowania warstwy antypoślizgowej. Nie wymaga również stosowanej w innych przypadkach siatki, sposobu mocowania dodatkowych pasów lub podkładek klinowych. Belki nośne ,nazywane są również ramami nośnymi lub belkami deskowymi. W praktyce można je montować między obiektami oraz idealnie dopasować do ścian bocznych. Belki są bardzo łatwe w obsłudze. Na rynku dostępne są modele stalowe i metalowe. Blokowanie to profesjonalne zabezpieczenie ładunku, a przy tym jest to prosta technika, która nie wymaga użycia narzędzi. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na zablokowaniu ładunku wewnątrz przestrzeni ładunkowej. Jest to jednak zalecane tylko wtedy, gdy ładunek jest wystarczająco sztywny. Do zablokowania ładunku można użyć na przykład długiej belki (która w tym przypadku pełni rolę klina). Podobnie jak łańcuchy, pasy transportowe są również wykorzystywane do zabezpieczania mniejszych ładunków. Jednak są one tak uniwersalne, że są instalowane na większości sprzętu firm transportowych. Aby taki pas odpowiednio zabezpieczył ładunek, musi być dobrany do jego wagi i przymocowany do zaczepu przyczepy. Pasy wykorzystywane są również do transportu palet. 

Dlatego odpowiedzialność przewoźników za właściwe zabezpieczenie ładunku jest krytyczna i regulowana przepisami krajowymi i międzynarodowymi. Zabezpieczenie ładunku wpływa również na bezpieczeństwo jazdy kierowcy. Z tego powodu warto zadbać o to, aby przewożony towar był odpowiednio zabezpieczony na pace naszego pojazdu.

Odpowiedzialne przewożenie ładunków
Przewiń na górę