Jakie buty są najwygodniejsze do uprawiania sportu? To zależy od tego jaką dyscypliną sportu się zajmujemy. Dla jednych będą wygodne trampki dla innych adidasy, są jednak dyscypliny sportu, które wymagają specjalistycznego obuwia. Jedną z takich dyscyplin jest jeździectwo. Jeśli chodzi o obuwie do jazdy konnej mamy do wyboru oficerki, czapsy i sztyblety. Pomagają one w prawidłowy sposób dosiadać konia i chronią podczas jazdy.

Wszystko o oficerkach jeździeckich

oficerki jeździeckieDo najczęściej wybieranego obuwia należą oficerki jeździeckie. Są to bardzo charakterystyczne wysokie buty wykonane z trwałej naturalnej skóry. Parafią świetnie trzymać stopę w strzemieniu i były używane już w trakcie wojny przez kawalerię. Ponadto usztywniają kostkę a dzięki swojej długości chronią łydkę przed otarciami. Jest to obuwie, które świetnie sprawdza się tak w trakcie zawodów jak i treningów. Sportowcy cenią w nich sobie komfort jazdy, bezpieczeństwo i wygodę. Jako sprzęt profesjonalny przeznaczony specjalnie do jazdy konnej są w wysokiej cenie. Zakup takiego obuwia to wydatek od 800 zł do nawet 5000 zł. Właśnie dlatego powinno się zakupu dokonywać w sprawdzonym i profesjonalnym sklepie jeździeckim. Można je zamówić indywidualnie pod swój wymiar. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakup oficerek? Obowiązkowo obuwie należy przymierzyć. Poruszać stopą we wszystkich kierunkach. W ten sposób przekonamy się buty nas nie obcierają. Wpływ na to ma jego budowa i budowa naszej stopy. Jeśli mamy prostą i długą piętę but z niskim obcasie może obcierać nam piętę w punkcie załamania. Do tego buty muszą być ciasne. Nie mogą być luźne i zsuwać się. Co prawda ciasne będzie trudno się zakładać i zdejmować ale producenci pomyśleli także o tym. Dodali boczne oczka do obuwia ułatwiające zakładanie. Nie we wszystkich modelach one występują ale jeżeli już wybierzemy te z oczkami nie zapomnijmy od razu zakupić do nich haczyków. Bez nich oczka będą bezużyteczne. But powinniśmy dopasować do naszych mięśni. Niektórzy mają większe lub mniejsze mięśnie łydki. Sama łydka może być bardzo szeroka lub krótsza. Wówczas modele z tylnymi zamkami lub sznurowane z przodu okażą się być strzałem w dziesiątkę. Gwarantuje to lepsze przyleganie buta do nogi.

Klasyczne wciągane są bardzie praktyczne ale jeśli nasza budowa ciała nie pozwala na ich założenie trzeba poratować się wiązanymi. Wiele butów do noszenia na co dzień jest stylizowane właśnie na oficerki. Dotyczy to głównie obuwia zimowego i kozaków. Zagościły one na dobre w naszej modzie i mówi się na nie potocznie oficerki choć oczywiście dostaniemy je w niższej cenie i z prawdziwymi oficerkami nie mają zbyt wiele wspólnego chociaż pozornie je przypominają.