W wielu salonach optycznych oraz w gabinetach okulistycznych pojawiła się zupełna nowość na rynku okularów. Jeszcze nie tak dawno temu okulary służyły tylko do korygowania podstawowych wad – zwłaszcza tych nabytych jak astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez zbieżny czy rozbieżny. Teraz na świecie pojawiły się okulary, które pozwalają na skorygowanie daltonizmu. Jest to coś niesamowitego – tym bardziej, że okulary te zostały stworzone zupełnie przypadkowo.

Okulary umożliwiające normalne widzenie barw

daltonizm - specjalne okularyPewien profesor w roku 2010 (a więc całkiem niedawno) pożyczył jednemu z pracowników stworzone przez siebie okulary do pracowania z laserem. Okazało się, że osoba, która pożyczyła od profesora okulary, była daltonistą od urodzenia. Jakie było jej zdziwienie, kiedy po założeniu okularów stworzonych przez profesora Don MacPhersona, mógł normalnie zobaczyć wszystkie kolory. Przyjaciel profesora był zachwycony i szybko poinformował go o tym. Od razu zaczęto pracę nad tego typu okularami na skalę światową. Dziś tego typu okulary można kupić również w Polsce. Coraz więcej salonów optycznych posiada w swojej ofercie okulary dla daltonistów. Wcale nie jest to rzadka choroba, bo okazuje się, że aż 8% mężczyzn oraz 0,5% kobiet choruje na daltonizm. Dziś już nie należy przerażać się taką chorobą jak daltonizm – specjalne okulary są w stanie skorygować wadę. Wystarczy je tylko założyć. A co jeśli okaże się, że dana osoba oprócz daltonizmu ma również inne wady wzroku np. krótkowzroczność? Nic nie stoi na przeszkodzie, by taka osoba nosiła okulary dwa w jednym. Szkła okularowe można przygotować w taki sposób, by były one okularami nie tylko korygującymi daltonizm, ale również inne wady wzroku jak astygmatyzm czy dalekowzroczność. Jest to zupełna nowość na rynku, która już teraz cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak zamawiać oryginalne okulary, które przeszły odpowiednie atesty, zostały przebadane i w żaden sposób nie szkodzą oczom. Na takie okulary można nakładać też wszelkiego rodzaju inne dodatki znane ze zwykłych okularów korekcyjnych.

Mowa np. o antyrefleksie standardowym, antyrefleksie do spędzania czasu przed komputerem, specjalnej nakładce do jazdy samochodem, która ma jeszcze bardziej wyostrzać wzrok. Dzięki okularom daltoniści w końcu mogą czuć się w społeczeństwie zupełnie normalnie. Będą mogli podejmować prace, które wymagają rozróżniania barw. Nie będą mieli problemów z przejściem dla pieszych czy z przyciskaniem kolorowych klawiszy w biletomatach, automatach z kawą, w tramwajach i nie tylko.