Ruch stał się dziś swego rodzaju modą. Dawniej był naturalną częścią życia człowieka. Dużo osób pracowało fizycznie, miało gospodarstwa rolne czy po prostu musiało się przemieszczać. Przy braku samochodu i kiepskim rozkładzie jazdy autobusów czasem najlepszym środkiem transportu był rower lub własne nogi. Dziś niemal na siłę wymyślamy sobie powody do ruchu. Wysiadamy dwa przystanki wcześniej z tramwaju, wychodzimy pobiegać czy wyruszamy na specjalną przejażdżkę rowerem. Ruchu stał się czymś co musimy robić. 

Kiedy szukać centrów terapii manualnej?

polecane centrum terapii manualnej w PoznaniuCzęsto jest tak, że na aktywność fizyczną zwyczajnie brakuje nam czasu. Praca, gotowanie, odrabianie lekcji z dziećmi, obowiązki domowe, a i chwila odpoczynku biernego jest potrzebna. Po prostu nie mamy już sił na wieczorny jogging czy fitness. Dlatego coraz częściej miewamy problemy z układem ruchu. Fizjoterapeuci mają dosłownie pełne ręce roboty, a terminy do nich są bardzo odległe. Dawniej do takiego specjalisty trafialiśmy wyłącznie po urazie! Przy problemach z mięśniami, nadmiernym napięciem i bólem najlepiej wybrać polecane centrum terapii manualnej w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie, ale także nieco mniejszych miastach powinniśmy znaleźć je bez trudu. Jest to miejsce, w którym pracuje cały sztab profesjonalistów specjalizujących się w bardzo wąskich dziedzinach. Na przykład część zajmuje się wyłącznie plecami, kolanem, szyją czy stopami i wiedzą o danej części ciała absolutnie wszystko. Z początku natomiast zwykle przechodzimy ogólną diagnozę, aby znaleźć źródło problemu. Na podstawie wywiadu i badania fizjoterapeuta lub lekarz ortopeda ustalą, skąd pochodzi ból czy inna niedyspozycja. Na tej podstawie skierują nas do właściwego specjalisty. Terapia trwa zwykle kilka tygodni. Czas dopasowuje prowadzący. Często otrzymujemy też ćwiczenia, które przyspiesza uzyskanie efektów, o ile będziemy wykonywać je w domu. Trzeba też pamiętać, że sama terapia pomoże tylko na chwilę, jeśli na stałe nie wprowadzimy w życie zaleceń fizjoterapeuty i choć częściowo nie zajmiemy się tym, co problem wywołało. Jeśli mamy niewygodne krzesło w pracy, musimy je zmienić, jeśli za mało się ruszamy, musimy także coś z tym zrobić. 

Terapia manualna ma doskonałe działanie, jeśli trafimy do profesjonalnego ośrodka i z pełnym zaufaniem oddany się w ręce specjalistów. Warto słuchać ich zaleceń, odbywać wizyty regularnie i ćwiczyć w domu według ich wskazówek. Fizjoterapeuci są w stanie w ciągu kilku tygodni doprowadzić nasze ciało do sprawności. Aby jednak utrzymać ten efekt, trzeba czasem zmienić swoje nawyki czy pokonać lenistwo.