Kilka lat temu wygrałem dofinansowanie w ramach konkursu, zorganizowanego na jednej z prywatnych uczelni, w którym różne osoby prezentowały swoje wynalazki oraz pomysły na biznes, opierający się na świadczeniu usług. Zaprezentowałem jury, wymyślone przeze mnie urządzenie do sterowania oświetleniem w domu, przy wykorzystaniu technologii bluetooth. Byłem zaskoczony, moją wygraną, ponieważ moje urządzenie potrzebowało jeszcze trochę pracy.

Jakie tworzywa sztuczne wybrać?

Produkcja z tworzyw sztucznychJego obudowę wykonałem z pociętej plastikowej butelki, bo nie było mnie stać, na wykonanie jej w sposób bardziej profesjonalny. Produkcja z tworzyw sztucznych, nie jest wybitnie droga w naszym kraju, jednak biedni studenci muszą liczyć każdy grosz. Być może właśnie fakt, że mimo braku środków, poradziłem sobie z wykonaniem prowizorycznej obudowy, pomógł mi zwyciężyć? W każdym razie, po otrzymaniu grantu mogłem zacząć proces produkcyjny i wprowadzić produkt na rynek. Potrzebowałem do tego w pełni dopracowanego produktu, w opakowaniu, dlatego musiałem znaleźć firmę specjalizującą się w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wybór był dość trudny, bo takich firm na polskim rynku jest sporo. Zdecydowałem się ostatecznie na firmę, która oferowała kompleksowe usługi, projektowania produktów i opakowań oraz ich produkcji. Firma, którą wybrałem, ma bogate doświadczenie, działa na rynku już od kilkunastu lat i wciąż udoskonala swoje usługi. Łączy różne techniki przetwarzania tworzyw sztucznych wraz z drukowaniem przestrzennym, które przydaje się, przy pracy nad małymi detalami. Do produkcji obudowy mojego urządzenia wybrałem metodę prasowania tłocznego. Polega ona na tym, że do formy wlewa się roztopione tworzywo sztuczne, a następnie rozprowadza się je równomiernie, po całej powierzchni formy, przy pomocy stempla. Gotowy produkt jest usuwany z formy i można od razu wlać do niej plastik do produkcji następnego elementu. Jest to szybka i prosta metoda przetwarzania tworzyw sztucznych. Najlepszym tworzywem sztucznym do tworzenia moich produktów okazał się poliuretan, ze względu na jego przydatne właściwości. Jest to elastyczne tworzywo sztuczne, które cechuje się także dużą odpornością.

Poliuretan jest przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie czy uderzenia i upadki. Do produkcji opakowań wybrałem metodę termoformowania próżniowego. Polega ona na tym, że produkt jest otulany rozgrzanym plastikiem, który jest wokół niego formowany próżniowo. Dzięki temu, opakowanie jest szczelne, nie przepuszcza wody ani innych niepożądanych substancji.