Druk kojarzy nam się głównie z zadrukowaniem arkuszy papieru atramentowym tuszem, lub ewentualnie z tworzeniem brył przestrzennych dzięki drukowaniu w technologii 3D. Obecnie jednak powstają zupełnie nowe metody druku, pozwalające na zadrukowywanie takich powierzchni, które wcześniej do druku się nie nadawały. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym, polimerowym tuszom.

Zalety druku UV

drukowanie uv gdyniaMyśląc o druku, zazwyczaj pierwsze przychodzą nam na myśl tanie drukarki atramentowe, używane w miejscach pracy i w odmach. Nadają się one co prawda doskonale do drukowania dokumentów czy pomocy naukowych, ale jeżeli chodzi o wydruk reklamowy to ta technika druku nie jest wystarczająca. Przede wszystkim druk atramentowy jest mało trwały, a jego kolory mało żywe, co w przypadku materiałów reklamowych jest przecież bardzo ważne. Na szczęście powstają ciągle to nowe technologie druku, przykładem niech będzie drukowanie UV Gdynia jest miastem gdzie ten rodzaj druku jest najbardziej rozpowszechniony. Mimo bardziej trwałych rezultatów, druk UV jest podobny do tego atramentowego. Główną różnicą między nimi jest przede wszystkim rodzaj tuszu oraz dodatkowa obróbka po wydruku. W druku UV wykorzystywane są nie tusze atramentowe, ale polimerowe. Po wydrukowaniu taki tusz jest bardzo wyraźnie wyczuwalny pod palcem, ale pomimo to jest znacznie bardziej trwały niż ten atramentowy. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że w czasie wydruku tusz polimerowy jest dodatkowo naświetlany z pomocą lampy UV, czyli inaczej tusz przechodzi proces polimeryzacji. Dzięki temu nadruk zyskuje niezwykłą wprost wytrzymałość, zmieniając się z postaci ciekłej na niezwykle twardą warstwą plastiku. Ten typ wydruku jest odporny na wiele różnego typu czynników, między innymi atmosferycznych takich jak wilgoć, woda czy słońce. Dodatkowo, w przeciwieństwie do używanego także druku lateksowego, jest on znacznie mniej podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania czy ścieranie grafik. Dodatkowo, w przeciwieństwie do druków typu solwentowego, druk UV nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zabezpieczanie laminatem czy lakierem ochronnym. Jest to jeden z wielu powodów, dla którego druk UV jest polecany w przypadku tworzenia materiałów reklamowych.

Z biegiem czasu powstają ciągle to nowe technologie i rodzaje wydruku. Dzięki temu, tą technologię można wykorzystywać do nanoszenia grafik czy napisów na coraz więcej rodzajów powierzchni. Nowe rodzaje druku są zwyczaj znacznie bardziej trwałe od tych używanych już od dłuższego czasu.